Cartier Santos De Cartier Watch WHSA0028
SKU: WHSA0028
Santos watch, skeleton, large model, Manufacture mechanical movement with manual winding, caliber 9611 MC. Steel case, 7-sided crown set with a green jasper, grey steel sword-shaped hands, sapphire crystal and case back. Steel bracelet with SmartLink adjustment system. Second strap in green alligator leather, with interchangeable steel folding buckle. Both straps are fitted with the "QuickSwitch" interchangeability system. Hours and minutes with skeletonised bridges forming Roman numerals, covered in green lacquer. Movement consisting of 138 parts including 20 rubies. Movement dimensions: 28 mm x 28 mm, movement thickness: 3.97 mm, balance: 28,800 vibrations/hour, power reserve approx. 70 hours. Case width: 39.8 mm, thickness: 9.08 mm. Water-resistant up to 10 bar (approx. 100 meters).
Cartier watches are available at our Artesia and Glendale locations in California.
Case Size:47.5mm
Material:Steel
Band Type:Steel
Gender:Men's
Dial:Skeleton
Movement:Manual winding
Water Resistant Density:10 bar (approx. 100 meters)